Březen 2009

Jak dopadla Procházka 2009

29. března 2009 v 0:04 | OPRS |  5. ročník
Tak je za námi další ročník Procházky. A to výsledkově velice zajímavý ročník. Poprvé nebyl ve vítězném týmu ani jeden Pohanka. Poprvé dokonce nebyl ve vítězném týmu ani jeden Zábřežák (a to až do letošního ročníku se pouze dva lidé mohli pochlubit tím, že vyhráli Procházku a nejsou ze Zábřeha nebo jeho okolí). Zábřežáci letos propadli, jejich nejlepší tým byl až pátý! Ale to je jenom dobře pro konkurenci mezi týmy a větší dramatičnost celého závodu. Vždyť to už začínala být nuda... Zato Růža, ten si svoje třetí místo drží, ať se děje co se děje. Asi ho má předplacené, nebo co.
Letos jsme taky diskvalifikovali jako diví. A to dokonce i - světe, div se - loňské vítěze. Jinak orgánizátorům letos pár věcí nevyšlo podle jejich představ, a z reakcí víme, že ani podle představ účastníků, ale uhlídat všechno se nedá. Opět měla Procházka dramatické rozuzlení, a tak jako loni se týkalo prvních dvou týmů. O vítězství se rozhodovalo až na cílové rovince, přesněji řečeno na cílovém kopci. Organizátory nešťastně schované klíče totiž našel až druhý tým, který dorazil na vrchol. Vůbec byla letošní Procházka až příliš o hledání a méně o ostatních dovednostech. Ale máte teď všichni rok na to, abyste nám to odpustili, a doufáme, že se s vámi se všemi na příští Procházce opět shledáme...
A jak to vlastně letos všechno dopadlo?
tým
nalezené šifry
vyluštěné
klíč
pořadí
Mara, Palo, Tom8
8
ANO
1.
Hanka, Terka, Vojta, Honza7
7
NE
2.
Růža, Jehňa7
5
NE
3.
Martina, Jana8
3
NE
4.
Danka, Mia, Alča4
3
NE
5.
Alča, Barča, Jana2
2
NE
6.
Míla, Petra, Anička, Katka0
0
NE
7.
Katka, Peťa, Marek, Lenka7
7
NE
disk. (8.)
Hanďa, Lenka, Jaňulí, Petra3
2
NE
disk. (9.)
Monika, Martin, Martin1
0
NE
disk. (10.)
Sledujte i nadále tento blog, brzo se tu objeví šifry, možná nějaká pěkná statistika, časem snad i video, a kdovíco dalšího, co nás napadne. Zatím se můžete podívat sem na některé fotky.
A mimochodem, pro prezentaci Procházky by se nám hodilo, kdyby někdo z účastníků napsal o letošním ročníku nejaký článek. Tak se nenechte se pobízet a pište. Když se nám sejde článků víc, vůbec se zlobit nebudeme :)

Podrobné info

24. března 2009 v 14:23 | ondra |  5. ročník
Tento článek již nebude aktualizován

Novinky ohledně PRS 2009

17. března 2009 v 23:28 | OPRS |  5. ročník
Tento článek již nebude průběžně aktualizován.

Přihlášení na PRS 2009

17. března 2009 v 23:24 | taktik |  5. ročník
Tady je seznam zatím přihlášených týmů na Procházku růžovým sadem 2009:


Jak se dostat na Nivy

15. března 2009 v 17:17 | ondra |  5. ročník
Tady je mapa, abyste věděli, kde ty Nivy vlastně jsou. A tady se můžete podívat rovnou na mapy.cz
Ta chata vypadá takhle:

kontakt

11. března 2009 v 20:59 | Hanďa |  kontakt

Máte-li jakýkoliv dotaz na cokoliv ohledně Procházky růžovým sadem, pak neváhejte a napište či zavolejte.

e-mail: organizatori.prs@gmail.com

mobil: 731 049 101 (Hanka Ohlídalová)

Jak luštit šifry na PRS?

11. března 2009 v 20:58 | cube |  procházka růžovým sadem
Před letošním ročníkem Procházky jsem slyšel od spousty lidi: No, já bych na tu Procházku šel, ale neumím luštit šifry... Vás všechny tedy můžu uklidnit, protože já jsem kdysi taky moc luštit šifry neuměl. Ale po letošním Sendviči, kde náš tým skončil na senzačním 74. místě, bych řekl, že už o této problematice něco vím. Myslím si, že umění luštit šifry je z velké části jenom o zkušenostech a obstojně se to může naučit skoro kdokoliv. A protože s vámi, co neví, jak na to, soucítím, rozhodl jsem se, že vám dám několik rad do začátku.

Co k luštění šifer na Procházce potřebujete za vybavení? Přinejmenším papír a tužka je potřeba skoro vždycky. Taky se občas může hodit pravítko a nůžky.

A jaké potřebujete znalosti? Musíte umět anglickou abecedu (26 písmen, bez háčků, čárek a bez ch) a každý rok je alespoň na jednu šifru potřeba umět morseovku, takže někdo, kdo umí morseovku, patří do základního vybavení týmu. No a to je asi tak všechno, co vám k tomu můžu říct. Pokud bude potřeba vědět ještě něco jiného, budou to jedině obecné znalosti.

No a pokud jde o to nejdůležitější, tedy jak se vlastně ty šifry luští, tak to vám samozřejmě říct nemůžu :) Můžu vám ale dát tyhle rady:

1. Pořádně si celou šifru prohlédněte a hledejte, co vás na ní zaujme. Šifry jsou často dělány tak, že obsahují nějakou nápovědu, tzn. něco, co by vás mělo na první pohled zaujmout a přivést na správnou cestu.

2. Pokud vás nezaujme nic, koukejte dál. Není taky od věci nahlas si v týmu shrnout, jak ta šifra vlastně vypadá.

3. Všechno si spočítejte. Řádky, sloupce, věty, slova, písmena, a cokoliv jiného, co se v šifře vyskytuje.

4. Pokud vám někde vyšel součet 26, je skoro vyhráno. 26 je totiž počet písmen v anglické abecedě. Potom už většinou stačí jenom přijít na to, jak ji na zadání aplikovat. Ale pozor, i organizátoři jsou jenom lidé, takže i když vám někde vyjde něčeho 26, neznamená to ještě úplně najisto, že je tato šifra založená na abecedě. Samozřejmě že se snažíme, abychom do šifer nedávali matoucí indicie, ale ne vždycky se to podaří, a to je taky jeden z důvodů, proč jsem doplnil do tohoto seznamu bod 6.

5. Pokud v šifře najdete skupinky po jednom až čtyřech objektech čehokoliv, dost možná se jedná o morseovku.

6. Pokud dlouho koumáte nad jedním způsobem řešení, pokuste se od něj oprostit a začít přemýšlet nad jiným. Zkušenější týmy to dokážou lépe a jsou tak schopné vyluštit i šifry, ve kterých se vyskytují matoucí indicie.

7. Přemýšlejte nad tím, jak byste vy sami do něčeho takového zašifrovali zprávu = tzv. zpětné inženýrství.

8. Nezavrhujte nápady příliš zbrkle. Když zkoušíte nějaký způsob řešení, ale nevychází vám nic smysluplného, vyluštěte takto dostatečně dlouhý úsek textu, nevzdávejte to po třech, čtyřech písmenech. Text může začínat třeba zkratkou nebo můžete při řešení udělat chybu, taky může být chyba v zadání (nepravděpodobné, ale teoreticky možné). Každopádně je škoda zavrhnout správné řešení, když už na něj člověk přijde.

Co je to OPRS?

8. března 2009 v 12:37 | cube |  procházka růžovým sadem
Aktuální členové OPRS: Hanďa Guznarová
Danka Pohanková
Pája Lioliasová
Peťa Ohlídal
Katka Pohanková
Bývalí členové: Lukáš Bartík, Ondra Bartík, Pavel Bartík, Kuba Pohanka, Julča Rýznarová, Denča Vampolová (tehdy Krátká :))

Jestliže jste si už přečetli článek o tom, co to je PRS, nemůže pro vás být těžké přijít i na původ zkratky OPRS. Ano, znamená to Organizátoři Procházky růžovým sadem. A jak vlastně tento pochybný spolek vznikl? Pochopitelně se tak stalo před šesti lety při příležitosti vzniku Procházky, ale tehdy se mu ještě neříkalo OPRS. Byli to vlastně jen dva malí blonďáci, kteří si uskutečnili sen o své vlastní drsné akci. Další členové OPRSu se potom rekrutovali z řad bývalých vítězů. Dva roky po prvním ročníku PRS si jeden pán řekl, že by mohl vypomoct se šiframi, a v roce 2009 se k OPRSu připojila ještě jedna paní. Ta se pro spolupráci s OPRSem rozhodla poté, co na poslední Procházce nachodila se svým týmem bezkonkurenčně nejvíc kilometrů, a nakonec skončila o pět minut druhá. Ano, i takhle krutá dokáže Procházka být. Ale to je jenom o důvod víc, proč se ji pokusit zdolat... Dnešní OPRS má však členů pět. Letos jsme totiž zjistili, že asi nebudeme mít čas všechno zorganizovat, naše oblíbená základna padla a s Procházkou to věru nevypadalo růžově. Naštěstí nás ale zachránila další paní, taktéž bývalá účastnice Procházky, která si řekla, že to tak nenechá. A nenechala.
OPRS tedy má pět oficiálních výše zmíněných členů, ale i letos, stejně jako každý rok, se na organizaci Procházky podílí lidí více. Za všechny zde zmiňme alespoň naše externí testery šifer.