Jak luštit šifry na PRS?

11. března 2009 v 20:58 | cube |  procházka růžovým sadem
Před letošním ročníkem Procházky jsem slyšel od spousty lidi: No, já bych na tu Procházku šel, ale neumím luštit šifry... Vás všechny tedy můžu uklidnit, protože já jsem kdysi taky moc luštit šifry neuměl. Ale po letošním Sendviči, kde náš tým skončil na senzačním 74. místě, bych řekl, že už o této problematice něco vím. Myslím si, že umění luštit šifry je z velké části jenom o zkušenostech a obstojně se to může naučit skoro kdokoliv. A protože s vámi, co neví, jak na to, soucítím, rozhodl jsem se, že vám dám několik rad do začátku.

Co k luštění šifer na Procházce potřebujete za vybavení? Přinejmenším papír a tužka je potřeba skoro vždycky. Taky se občas může hodit pravítko a nůžky.

A jaké potřebujete znalosti? Musíte umět anglickou abecedu (26 písmen, bez háčků, čárek a bez ch) a každý rok je alespoň na jednu šifru potřeba umět morseovku, takže někdo, kdo umí morseovku, patří do základního vybavení týmu. No a to je asi tak všechno, co vám k tomu můžu říct. Pokud bude potřeba vědět ještě něco jiného, budou to jedině obecné znalosti.

No a pokud jde o to nejdůležitější, tedy jak se vlastně ty šifry luští, tak to vám samozřejmě říct nemůžu :) Můžu vám ale dát tyhle rady:

1. Pořádně si celou šifru prohlédněte a hledejte, co vás na ní zaujme. Šifry jsou často dělány tak, že obsahují nějakou nápovědu, tzn. něco, co by vás mělo na první pohled zaujmout a přivést na správnou cestu.

2. Pokud vás nezaujme nic, koukejte dál. Není taky od věci nahlas si v týmu shrnout, jak ta šifra vlastně vypadá.

3. Všechno si spočítejte. Řádky, sloupce, věty, slova, písmena, a cokoliv jiného, co se v šifře vyskytuje.

4. Pokud vám někde vyšel součet 26, je skoro vyhráno. 26 je totiž počet písmen v anglické abecedě. Potom už většinou stačí jenom přijít na to, jak ji na zadání aplikovat. Ale pozor, i organizátoři jsou jenom lidé, takže i když vám někde vyjde něčeho 26, neznamená to ještě úplně najisto, že je tato šifra založená na abecedě. Samozřejmě že se snažíme, abychom do šifer nedávali matoucí indicie, ale ne vždycky se to podaří, a to je taky jeden z důvodů, proč jsem doplnil do tohoto seznamu bod 6.

5. Pokud v šifře najdete skupinky po jednom až čtyřech objektech čehokoliv, dost možná se jedná o morseovku.

6. Pokud dlouho koumáte nad jedním způsobem řešení, pokuste se od něj oprostit a začít přemýšlet nad jiným. Zkušenější týmy to dokážou lépe a jsou tak schopné vyluštit i šifry, ve kterých se vyskytují matoucí indicie.

7. Přemýšlejte nad tím, jak byste vy sami do něčeho takového zašifrovali zprávu = tzv. zpětné inženýrství.

8. Nezavrhujte nápady příliš zbrkle. Když zkoušíte nějaký způsob řešení, ale nevychází vám nic smysluplného, vyluštěte takto dostatečně dlouhý úsek textu, nevzdávejte to po třech, čtyřech písmenech. Text může začínat třeba zkratkou nebo můžete při řešení udělat chybu, taky může být chyba v zadání (nepravděpodobné, ale teoreticky možné). Každopádně je škoda zavrhnout správné řešení, když už na něj člověk přijde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.