procházka růžovým sadem

Royal Rangers

25. března 2010 v 23:02 | taktik
Jsme mezinárodní křesťanská organizace pro děti a mládež školního věku. Chceme pozitivně ovlivnit výchovu mladé generace na základě křesťanských principů morálky a etiky.

Jak luštit šifry na PRS?

11. března 2009 v 20:58 | cube
Před letošním ročníkem Procházky jsem slyšel od spousty lidi: No, já bych na tu Procházku šel, ale neumím luštit šifry... Vás všechny tedy můžu uklidnit, protože já jsem kdysi taky moc luštit šifry neuměl. Ale po letošním Sendviči, kde náš tým skončil na senzačním 74. místě, bych řekl, že už o této problematice něco vím. Myslím si, že umění luštit šifry je z velké části jenom o zkušenostech a obstojně se to může naučit skoro kdokoliv. A protože s vámi, co neví, jak na to, soucítím, rozhodl jsem se, že vám dám několik rad do začátku.

Co k luštění šifer na Procházce potřebujete za vybavení? Přinejmenším papír a tužka je potřeba skoro vždycky. Taky se občas může hodit pravítko a nůžky.

A jaké potřebujete znalosti? Musíte umět anglickou abecedu (26 písmen, bez háčků, čárek a bez ch) a každý rok je alespoň na jednu šifru potřeba umět morseovku, takže někdo, kdo umí morseovku, patří do základního vybavení týmu. No a to je asi tak všechno, co vám k tomu můžu říct. Pokud bude potřeba vědět ještě něco jiného, budou to jedině obecné znalosti.

No a pokud jde o to nejdůležitější, tedy jak se vlastně ty šifry luští, tak to vám samozřejmě říct nemůžu :) Můžu vám ale dát tyhle rady:

1. Pořádně si celou šifru prohlédněte a hledejte, co vás na ní zaujme. Šifry jsou často dělány tak, že obsahují nějakou nápovědu, tzn. něco, co by vás mělo na první pohled zaujmout a přivést na správnou cestu.

2. Pokud vás nezaujme nic, koukejte dál. Není taky od věci nahlas si v týmu shrnout, jak ta šifra vlastně vypadá.

3. Všechno si spočítejte. Řádky, sloupce, věty, slova, písmena, a cokoliv jiného, co se v šifře vyskytuje.

4. Pokud vám někde vyšel součet 26, je skoro vyhráno. 26 je totiž počet písmen v anglické abecedě. Potom už většinou stačí jenom přijít na to, jak ji na zadání aplikovat. Ale pozor, i organizátoři jsou jenom lidé, takže i když vám někde vyjde něčeho 26, neznamená to ještě úplně najisto, že je tato šifra založená na abecedě. Samozřejmě že se snažíme, abychom do šifer nedávali matoucí indicie, ale ne vždycky se to podaří, a to je taky jeden z důvodů, proč jsem doplnil do tohoto seznamu bod 6.

5. Pokud v šifře najdete skupinky po jednom až čtyřech objektech čehokoliv, dost možná se jedná o morseovku.

6. Pokud dlouho koumáte nad jedním způsobem řešení, pokuste se od něj oprostit a začít přemýšlet nad jiným. Zkušenější týmy to dokážou lépe a jsou tak schopné vyluštit i šifry, ve kterých se vyskytují matoucí indicie.

7. Přemýšlejte nad tím, jak byste vy sami do něčeho takového zašifrovali zprávu = tzv. zpětné inženýrství.

8. Nezavrhujte nápady příliš zbrkle. Když zkoušíte nějaký způsob řešení, ale nevychází vám nic smysluplného, vyluštěte takto dostatečně dlouhý úsek textu, nevzdávejte to po třech, čtyřech písmenech. Text může začínat třeba zkratkou nebo můžete při řešení udělat chybu, taky může být chyba v zadání (nepravděpodobné, ale teoreticky možné). Každopádně je škoda zavrhnout správné řešení, když už na něj člověk přijde.

Co je to OPRS?

8. března 2009 v 12:37 | cube
Aktuální členové OPRS: Hanďa Guznarová
Danka Pohanková
Pája Lioliasová
Peťa Ohlídal
Katka Pohanková
Bývalí členové: Lukáš Bartík, Ondra Bartík, Pavel Bartík, Kuba Pohanka, Julča Rýznarová, Denča Vampolová (tehdy Krátká :))

Jestliže jste si už přečetli článek o tom, co to je PRS, nemůže pro vás být těžké přijít i na původ zkratky OPRS. Ano, znamená to Organizátoři Procházky růžovým sadem. A jak vlastně tento pochybný spolek vznikl? Pochopitelně se tak stalo před šesti lety při příležitosti vzniku Procházky, ale tehdy se mu ještě neříkalo OPRS. Byli to vlastně jen dva malí blonďáci, kteří si uskutečnili sen o své vlastní drsné akci. Další členové OPRSu se potom rekrutovali z řad bývalých vítězů. Dva roky po prvním ročníku PRS si jeden pán řekl, že by mohl vypomoct se šiframi, a v roce 2009 se k OPRSu připojila ještě jedna paní. Ta se pro spolupráci s OPRSem rozhodla poté, co na poslední Procházce nachodila se svým týmem bezkonkurenčně nejvíc kilometrů, a nakonec skončila o pět minut druhá. Ano, i takhle krutá dokáže Procházka být. Ale to je jenom o důvod víc, proč se ji pokusit zdolat... Dnešní OPRS má však členů pět. Letos jsme totiž zjistili, že asi nebudeme mít čas všechno zorganizovat, naše oblíbená základna padla a s Procházkou to věru nevypadalo růžově. Naštěstí nás ale zachránila další paní, taktéž bývalá účastnice Procházky, která si řekla, že to tak nenechá. A nenechala.
OPRS tedy má pět oficiálních výše zmíněných členů, ale i letos, stejně jako každý rok, se na organizaci Procházky podílí lidí více. Za všechny zde zmiňme alespoň naše externí testery šifer.

Co je to PRS?

24. dubna 2008 v 20:27 | cube
Procházka růžovým sadem (zkráceně bohužel PRS) je šifrovací závod, který pořádá 67. přední hlídka Royal Rangers (= 26. PH Olomouc + 41. PH Zábřeh), a koná se každé jaro už dlouhých pět let. Probíhá asi nějak takto: V pátek odpoledne se všechny týmy, které se stihly včas přihlásit, sjedou na místo, které je pro tento ročník určeno jako základna. Večer dostanou mapu s deseti vyznačenými body, načež jsou vyslány do divočiny a organizátoři se jdou pořádně vyspat. Pokud chce některý tým závod vyhrát, což se občas stává, musí do limitu, který je většinou stanoven na některou sobotní podvečerní hodinu, přinést jako první klíč. Nikdo ovšem neví, kde se klíče nachází. Tato informace je (spolu se spoustou zbytečností) ve zprávě, která je rozdělená na deset částí. Každá část je zašifrovaná jinou šifrou a umístěna na jeden z deseti bodů, zakreslených v mapě. Tým, který by tedy chtěl Procházku růžovým sadem dokončit, musí obejít všechny nebo alespoň potřebnou většinu bodů, vyluštit šifry, které na nich najde, takto získané části zprávy správně seřadit za sebe, pochopit ze zprávy, kde se nachází klíče, toto místo najít, jeden klíč si vzít a dorazit zpátky na základnu, to vše v limitu. Týmy, které přinesou klíč, v průběhu Procházky růžovým sadem většinou ujdou něco přes 40 km. Kritérií pro určení konečného pořadí je ale více, a proto většinou není pro dobré umístění potřeba se vrátit s klíčem.
 
 

Reklama